![]() |
ДРУШТВО ЗА ЕНЕРГЕТСКУ ЕЛЕКТРОНИКУ СРБИЈЕ
Порука проф. Владимира Катића, председника Српског друштва за енергетску електронику
|
|
23. Симпозијум о енергетској електроници 2025, широко познат по скраћеници Ee, сада је више од 50 година од свог првог издања у Београду 1973. године. Ипак, млад је, пун нових идеја, али обогаћен искуством и традицијом, одлично место сусрета за истраживаче, универзитетске професоре, инжењере, произвођаче, студенте и друге стручњаке у области енергетске електронике и околних подручја.
Радови и предавања на 23. симпозијуму долазе од 228 аутора и коаутора из 24 земље: Аустрије, Аустралије, Босне и Херцеговине, Канаде, Кине, Хрватске, Данске, Финске, Француске, Немачке, Грчке, Италије, Летоније, Црне Горе, Холандије, Северне Македоније, Румуније, Русије, Србије, Словеније, Шпаније, Швајцарске, Уједињеног Краљевства и САД. Сви радови су прошли процес рецензије од стране Међународног програмског одбора и техничке прилагодбе од стране Секретаријата. Од 71 поднетог рада, 55 (77,5%) је прихваћено и биће презентовано у редовним сесијама. Поред тога, биће организовано шест главних и позивних предавања, два панела, једна индустријска сесија и три туторијала. Сви радови ће бити укључени у дигиталну библиотеку IEEE Xplore и главне базе цитата.
Посебан догађај ове конференције биће историјска изложба „125 година енергетске електронике у свету“. Биће посвећена континуираном развоју технологије енергетске електронике и одаће почаст улози и доприносима неких истакнутих међународних и националних научника. Припремили су је академик проф. Слободан Вукосавић и проф. Владимир Катић, уз помоћ сарадника проф. Золтана Чорбе, кустоса Бојане Божић и кустоса Јасмине Ковачевић. Биће отворена од 22. септембра 2025. до 11. октобра 2025. године у Галерији науке и технике САНУ у Београду.
Као паралелни догађаји, одржаће се и XXIII Национална конференција „Енергетска електроника“ (на српском језику) и годишња Скупштина Друштва за енергетску електронику Србије.
Широко интересовање за енергетску електронику и сродне теме (аутомобилски и индустријски електропогони, електричне машине, микроелектроника, мерење и управљање, симулација и моделирање, паметни енергетски системи, производња електричне енергије, квалитет електричне енергије и друге) и висок квалитет прихваћених радова гарантују да ће и 23. Међународни симпозијум бити успешан и да ће допринети даљем развоју ове пропулзивне области.
Желим вам успешну конференцију Ee2025.
Проф. Владимир Катић
Председник Ee 2025
Председник Друштва за енергетску електронику Србије